press_release

Rozpočet schválený parlamentom pravdepodobne prekročí plánovaný deficit (Tlačová správa)

  • 22. 1. 2025

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pravidelne vyhodnocuje aj definitívnu, teda parlamentom schválenú verziu rozpočtu verejnej správy, ktorá sa od návrhu schváleného vládou zvyčajne mierne líši. Aktuálne hodnotenie zohľadňuje aj ďalšie opatrenia, ktoré boli medzitým prijaté, predovšetkým plošné energodotácie (namiesto adresnej pomoci v objeme 100 mil. eur budú plošné energodotácie podľa RRZ stáť takmer 400 mil. eur). Odhad zároveň vychádza z aktualizovanej prognózy negatívnejšieho ekonomického vývoja.

Rada očakáva v roku 2025 vyšší deficit, ako je cielená úroveň 4,7 % HDP v schválenom rozpočte. Aktuálny odhad RRZ hovorí o deficite pre tento rok na úrovni 4,9 % HDP, teda približne o 150 mil. eur viac ako je cieľ vlády (celkovo 6,6 mld. eur).

Dôvodom je zhoršenie ekonomického výhľadu, čo sa premietne do znížených výnosov z daní a odvodov, ako aj schválenie vyšších výdavkov na energodotácie. Negatívny vplyv zhoršenia ekonomického výhľadu na daňové prímy tak už nebude možné plne pokryť zníženou rezervou pre makroekonomické riziká.

RRZ odhaduje vyššie deficity v porovnaní so schváleným rozpočtom aj v ďalších rokoch. Vyššie schodky budú znamenať aj rýchlejší nárast dlhu. Bez prijatia ďalších opatrení (a bez pokračovania energodotácií) bude deficit v rokoch 2026 a 2027 dosahovať úrovne 4,9 % HDP, resp. 5,0 % HDP. Pri takto vysokých deficitoch bude dlh pokračovať v raste z tohtoročných 59,2 % HDP až k 65 % HDP v roku 2027.

Prijatý rozpočet tak bude mať o niečo menší vplyv na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti, ako predpokladal pôvodný návrh, jeho pozitívny vplyv sa znížil na 1,2 % HDP z pôvodných 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak bude hýbať na dolnej hranici pásma vysokého rizika.

Pre splnenie rozpočtového cieľa do konca volebného obdobia, ktorým je deficit do úrovne 3,0 % HDP, je nutné dodatočne konsolidovať 3,1 mld. eur. “RRZ preto upozorňuje na potrebu pokračovaťkonsolidácií, ktorá by sa mala sústrediť najmä do roku 2026 a neodkladať na rok 2027 vzhľadom na politický cyklus, kulminujúce zdroje z Plánu obnovy v roku 2026, ako aj s ohľadom na hroziace riziká pre globálny obchod po zmene administratívy v USA,” hovorí predseda RRZ Ján Tóth.