V roku 2025 a 2026 vzrastú verejné investície Slovenska do výbavy ozbrojených síl. Pokračovať budú nielen dodávky stíhačiek F16 a obrnených transportérov Patria, v pláne je aj nákup protivzdušnej obrany, vojenských nákladných vozidiel či bojových pásových vozidiel. V budúcom roku sa v investíciách výraznejšie prejavia aj úpravy letiska Sliač, nákup radarov či vrtuľníkov.
V budúcom roku tieto investície dosiahnu hodnotu až 1,6 mld. eur, teda takmer dvojnásobok tohtoročných investícií. V roku 2026 by sa mali zvýšiť až na 1,7 mld. eur.
V porovnaní s vývojom v predošlých rokoch ide o výrazný nárast. Pre porovnanie, priemer za obdobie rokov 2019-2023 dosahoval len 160 mil. eur ročne, iba desatinu z hodnôt očakávaných v najbližších dvoch rokoch.
Potreba modernizácie vybavenia ozbrojených síl Slovenskej republiky vznikla z dôvodu investičného dlhu naakumulovaného v období pred rokom 2019, charakterizovanom nízkymi investíciami do obrany. Zároveň bola urýchlená aktuálnou geopolitickou situáciou, predovšetkým agresiou Ruska na území Ukrajiny. Dôsledkom je výrazný nárast výdavkov na armádnu techniku a teda strata tzv. mierovej dividendy.
Uvedené údaje sú hodnotené podľa metodiky ESA 2010. Podľa nej náklady na vojenskú techniku navyšujú deficit verejnej správy až v čase dodania, aj keď hotovostné preddavky mohli byť vyplatené podstatne skôr. V najbližšom období by pritom mala byť doručená vojenská technika, ktorá bola v prevažnej časti uhrádzaná v predchádzajúcich rokoch. Z tohto dôvodu celkové výdavky Slovenska na obranu v budúcich rokoch pomerne výrazne prekročia 2 % HDP, keďže dosiahnu v roku 2025 aj v roku 2026 približne 2,3 % HDP. Tieto výdavky zvýšia deficit verejných financií, ale nebudú mať vplyv na dlh, ktorý narástol už pri zaplatení preddavkov.
Poznámka: Údaje pochádzajú z verejne dostupných informácií o plánovaných dodávkach techniky, ktoré komunikuje prevažne ministerstvo obrany.